top of page
420138524_931968807928828_6028355420039155722_n.jpg
123.jpg

premiery:

POLIN Muzeum 25.02.2024.

Opera Wrocławska 01.03.2024.

twórcy:

Kierownictwo muzyczne - Trajan Muryń

Inscenizacja, reżyseria, scenografia - Kamila Siwińska

Kostiumy - Martyna Cierpisz

Choreografia - Katarzyna Witek

obsada:

Jakub - Tomasz Rudnicki

Polda - Liliana Jędrzejczak

Paulina - Aleksandra Malisz

Draga - Barbara Bagińska

Adela/Magda Wang - Eliza Kruszczyńska

Edzio Kaleka - Jędrzej Tomczyk

Anarchista Luccheni - Aleksander Zuchowicz

fot. Natalia Kabanow

Manekiny_fot-Natalia Kabanow (26).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (11).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (7).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (14).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (17).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (44).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (46).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (47).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (42).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (56).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (53).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (50).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (73).jpg
Manekiny_fot-Natalia Kabanow (67).jpg

„SzaleÅ„stwo jest jedynÄ… drogÄ… poznania.”

Hejzod

 

Postać Jakuba ze „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza to dalekie echo biblijnego Jakuba z KsiÄ™gi Rodzaju. Jakub to ten, który walczy z Bogiem. Walczy też ze swoim bratem bliźniakiem. Tak jak swój daleki pierwowzór, próbuje pokonać ludzkÄ… naturÄ™, dosiÄ™gnąć boskoÅ›ci, tajemnicy stworzenia. Jest jednak twórcÄ… materii a nie ducha. Wydobywa z siebie jedynie krzyk rozpaczy twórcy (nie stwórcy), który mimo, że jest sam stworzony na obraz i podobieÅ„stwo Boga, może jedynie parodiować dzieÅ‚o stworzenia i buntować siÄ™ przeciw żaÅ‚osnej drugorzÄ™dnoÅ›ci. Zdaje siÄ™ przemawiać sÅ‚owami Michaela Foucault z przedmowy do kolejnego wydania „Historii szaleÅ„stwa”: „...Patrzcie , to ja, to moja twarz, mój profil, patrzcie, do czego majÄ… być podobne owe wtórne oblicza, które siÄ™ bÄ™dÄ… rozchodzić ode mnie. JeÅ›li od tego odbiegajÄ… nic nie sÄ… warte; po stopniu podobieÅ„stwa osÄ…dzajcie resztÄ™. To ja, imiÄ™, prawo, dusza, tajemnica ai odważnik tych wszystkich sobowtórów.”

 

Jakub Schulza jest emanacjÄ… Å›redniowiecznej wizji szaleÅ„ca. Przejawia nie brak rozumu a jego nadmiar. Jest jak wielki ptak ze Å›redniowiecznych rycin - „twór nielogiczny, póÅ‚-zwierzÄ™, póÅ‚-rzecz” Jego dÅ‚uga szyja pozwala myÅ›lom unoszÄ…cym siÄ™ z serca do gÅ‚owy przebyć drogÄ™ rozważaÅ„ i refleksji. Przejść swoistÄ… destylacjÄ™, podczas której krystalizuje siÄ™ prawdziwa mÄ…drość. Jego wizje obfitujÄ… w wielość znaczeÅ„, które niczym liczne nici rozpiÄ™te miÄ™dzy rzeczami, krzyżujÄ… siÄ™ tworzÄ…c nieskoÅ„czone konstelacje sensów. Rozszyfrować je może jedynie najtajniejsza głębia Å›wiadomoÅ›ci.

W bezdusznej materii Å›wiata dostrzega jej życiodajne możliwoÅ›ci spontanicznego rozrostu. Genration Equivocal – Arystotelesowska teoria samoistnego rozrostu życia z materii nieożywionej rozgrzewaÅ‚a umysÅ‚ Jakuba do czerwonoÅ›ci.

 

Jego tragiczna postać szaleÅ„ca - artysty doÅ›wiadcza potrzeby tworzenia jako bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa i przekleÅ„stwa zarazem; jako bodźca do życia i powód do umierania; jako chwili speÅ‚nienia i wiecznej tÄ™sknoty. Wymiar tragiczny tego stanu wyznacza wÅ‚aÅ›nie konflikt pomiÄ™dzy libido i Å›mierciÄ…, życiem a miÅ‚oÅ›ciÄ…, prawdÄ… a faÅ‚szem. Kiedy napiÄ™cie miÄ™dzy nimi osiÄ…ga najwyższy punkt, wybuch staje siÄ™ nieunikniony. Moment krytyczny odsÅ‚ania kwintesencjÄ™: realizacja boskiego potencjaÅ‚u nie oznacza „stanie siÄ™ bogiem,” - peÅ‚ni można doÅ›wiadczać jedynie w sobie samym.

​

Kamila Siwińska

Manekiny to opera kameralna autorstwa Zbigniewa RudziÅ„skiego (1935-2019). Kompozytor oparÅ‚ libretto na prozie Brunona Schulza (1892-1942). Za pierwowzór literacki posÅ‚użyÅ‚y mu opowiadania ze zbioru Sklepy cynamonowe wydane w 1933 roku: Manekiny, Traktat o manekinach albo Wtóra KsiÄ™ga Rodzaju, Traktat o manekinach. CiÄ…g dalszy oraz Traktat o manekinach. DokoÅ„czenie.

W dziele gÅ‚ównÄ… postaciÄ… jest kupiec bÅ‚awatny, a zarazem twórca – Jakub, któremu towarzyszÄ… Polda i Paulina – żywe manekiny, istoty niepeÅ‚ne. Ich Å›piew jest w rzeczywistoÅ›ci mechanicznÄ… mowÄ… nakrÄ™conych kukieÅ‚. Pojawia siÄ™ też Adela, której odpowiednikiem jest sÅ‚użąca z opowiadaÅ„ Schulza, postać niema. Na scenie obecny jest również szereg postaci surrealistycznych, zjaw, takich jak Magda Wang, (kobieta z pejczem z masochistycznych rysunków Schulza), czy nieszczęśliwa Królowa Draga, Edzio Kaleka i Anarchista Luccheni. Jakub jest zmuszony zaakceptować, że twórca nie jest StwórcÄ…. DajÄ…c wykÅ‚ady o życiu i materii, niejako heretycki demiurg, wyraża wiarÄ™, że nieożywiona materia jest tylko powierzchniÄ…, za którÄ… chowajÄ… siÄ™ nieznane formy życia. Wyraża chęć powtórzenia aktu samego Stwórcy powoÅ‚ujÄ…c do życia istoty niepeÅ‚ne. „Mniej treÅ›ci, wiÄ™cej formy!” - krzyczy.

Manekiny RudziÅ„skiego zostaÅ‚y wystawione po raz pierwszy w Operze WrocÅ‚awskiej w 1981 roku. Opera zostaÅ‚a zamówiona przez Roberta Satanowskiego – ówczesnego dyrektora PaÅ„stwowej Opery we WrocÅ‚awiu – który sam objÄ…Å‚ kierownictwo muzyczne we wspóÅ‚pracy dyrygenckiej z Lucjanem Laprusem. Reżyserem spektaklu byÅ‚ Marek GrzesiÅ„ski, scenografiÄ™ stworzyÅ‚ Janusz WiÅ›niewski, a kostiumy zaprojektowaÅ‚a Irena BiegaÅ„ska.

Obecna inscenizacja Manekinów jest realizowana przez KamilÄ™ SiwiÅ„skÄ…, dla której dodatkowÄ… inspiracjÄ… do stworzenia nowej formy spektaklu jest jeden z niewielu zachowanych dowodów na istnienie licznej spoÅ‚ecznoÅ›ci żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Jest to fotografia autorstwa Manachema Kipnisa z 1925 roku. Opis na odwrocie odbitki gÅ‚osi: „Chasydzkie wesele w Grodzisku. Na dworze cadyka w Grodzisku, na weselu córki rebego. TysiÄ…ce chasydów czeka na zewnÄ…trz. SÅ‚ynny wariat Brudasz wygÅ‚asza przed wszystkimi zebranymi swoje mÄ…droÅ›ci”.

bottom of page